Gov.im uses cookies to make the site simpler. Find out more about cookies

Financial Sanctions: Mali

Wednesday, 8 January 2020

This news release is issued in respect of the restrictive measures directed against Mali.

Annex I to Council Regulation (EU) No 2017/1770 has been amended with effect from 8 January 2020, following the publication of Council Implementing Regulation (EU) No 2020/8 (“the Amending Regulation”). The Amending Regulation reflects the decisions made on 19 December 2019 by the United Nations Security Council (UNSC) Committee established pursuant to Resolutions 2374 (2017) and 2432 (2018) to add 5 individuals to the UN Mali list.

Additions

Individuals

AG ALBACHAR, Ahmed

DOB:  31/12/1963

POB:  Tin-Essako, Kidal region, Mali

a.k.a.:  AG ALBACHAR, Intahmadou

Nationality:  Mali

National Identification no:  1 63 08 4 01 001 005E

Address:  Quartier Aliou, Kidal, Mali

Position:  President of the Humanitarian Commission of the Bureau Regional d’Administration et Gestion de Kidal

Other Information:  UN Ref MLi.004.  Ahmed Ag Albachar is a prominent businessman and, since early 2018, a special advisor to the Governor of Kidal region.  An influential member of the Haut Conseil pour l’unité de l’Azawad (HCUA), belonging to the Ifoghas Tuareg community, Ahmed Ag Albachar also mediates relations between the Coordination des Mouvements de l’Azawad (CMA) and Ansar Dine (QDe.135). Also subject to a travel ban since 10 July 2019.

Listed on:   08/01/2020              Last updated:  08/01/2020

Group ID:  13799

AG ALHOUSSEINI, Houka Houka

Title:  Cadi

DOB:

  1. 01/01/1962
  2. 01/01/1963
  3. 01/01/1964

POB:  Ariaw, Tombouctou region, Mali

a.k.a.: 

  1. ALHOUSSEYNI, Mohamed, Ibn
  2. AL-HUSAYN, Muhammad, Ibn
  3. HOUKA, Houka

Nationality:  Mali

Other Information:  UN Ref MLi.005. Houka Houka Ag Alhousseini was appointed by Iyad Ag Ghaly (QDi.316) as the Cadi of Timbuktu in April 2012 after the establishment of the jihadist caliphate in northern Mali.  Houka Houka used to work closely with the Hesbah, the Islamic police headed by Ahmad Al Faqi Al Mahdi, jailed at the Detention Centre of the International Criminal Court in The Hague since September 2016.  Also subject to a travel ban since 10 July 2019.

Listed on:   08/01/2020              Last updated 08/01/2020

Group ID:  13800

BEN DAHA, Mahri Sidi Amar

DOB:  01/01/1978

POB:  Djebock, Mali

a.k.a.:

  1. DAHA, Sidi, Amar, Ould
  2. DAHA, Yoro, Ould
  3. DAYA, Yoro, Ould
  4. YORO

Nationality:  Mali

National Identification no:  11262/1547

Address:  Golf Rue 708 Door 345, Gao, Mali

Position:  Deputy chief of staff of the regional coordination of the Mécanisme opérationnel de coordination (MOC) in Gao

Other Information:  UN Ref: MLi.006.  Mahri Sidi Amar Ben Daha is a leader of the Lehmar Arab community of Gao and military chief of staff of the progovernmental wing of the Mouvement Arad de l’Azawad (MAA), associated to the Plateforme des mouvements du 14 juin 2014 d’Alger (Plateforme) coalition.  Also subject to a travel ban since 10 July 2019.

Listed on:   08/01/2020              Last updated:  08/01/2020

Group ID:  13801.

MAHRI, Mohamed Ben Ahmed

DOB:  01/01/1979

POB:  Tabankort, Mali

a.k.a.:

  1. DAYA, Mohamed, Ould, Mahri, Ahmed
  2. DEYA, Mohamed, Ould, Ahmed
  3. ROUGGY, Mohamed
  4. ROUGI, Mohammed
  5. ROUGIE, Mohamed
  6. ROUJI, Mohamed

Nationality:  Mali

Passport Details:

  1. AA00272627
  2. AA0263957

Address:  Bamako, Mali

Other Information:  UN Ref: MLi.007.  Mohamed Ben Ahmed Mahri is a businessman from the Arab Lehmar community in Gao region who previously collaborated with the Mouvement pour l’Unification et le Jihad en Afrique de l’Ouest (MUJAO) (QDe.134).  Also subject to a travel ban since 10 July 2019.

Listed on:   08/01/2020              Last updated:  08/01/2020

Group ID:  13802.

MATALY, Mohamed Ould

DOB:  --/--/1958

Nationality:  Mali

Passport Details:  D9011156

Address:  Golf Rue 708 Door 345, Gao, Mali

Position:  Member of Parliament

Other Information:  UN Ref:  MLi.008.  Mohamed Ould Mataly is the former Mayor of Bourem and current Member of Parliament for Bourem’s constituency, part of the Rassamblement pour le Mali (RPM, President Ibrahim Boubacar Keita’s political party).  He is from the Lehmar Arab community and an influential member of the pro-governmental wing of the Mouvement Arad de l’Azawad (MAA), associated to the Plateforme des mouvements du 14 juin 2014 d’Alger (Plateforme) coalition.  Also subject to a travel ban since 10 July 2019.

Listed on:   08/01/2020              Last updated:  08/01/2020

Group ID:  13803.

Financial institutions and other persons are requested to check whether they maintain any accounts or otherwise hold funds or economic resources for, or provide financial services to, the designated persons.  If so, they must freeze such accounts or other funds and, unless licensed by the Treasury, refrain from dealing with said funds or economic resources, and suspend the provision of any financial services.  They must also report their findings to the FIU.

Further details of the sanctions regime related to the Mali and links to the UK’s Consolidated List of Individuals and entities subject to these and other financial sanctions may be found on the Customs and Excise pages of the Isle of Man Government website.

Issued By

Did you find what you were looking for?
Back to top