DoI Minister and Members

Ray Harmer MHK

Minister for Infrastructure

Ray Harmer MHK

Telephone:+44 1624 685596

Email:Send Email

Raymond Harmer is MHK for Glenfaba & Peel having been elected in the September 2015 by-election and re-elected in the September 2016 General Election.

Public Service includes: Peel Commissioner 2009-15 (Chairman 2010-11, May 2013–Sept 2015); Treasurer of Peel Heritage Trust 2014-date

Tynwald Biography

Mr T Baker MHK

Department member

Mr T Baker MHK

Telephone:+44 1624 685482

Email:Send Email

Mr Baker is MHK for Ayre and Michael having been elected to the House of Keys in the September 2016 General Election. Mr Baker has delegated responsibility for Ports Division.

Mr Baker is also a Member of the Department of Environment, Food and Agriculture. He chairs the Planning Committee, has responsibility for the Planning and Building Control Directorate and supports the Minister in delivering the work of the Agriculture and Fisheries Directorates.

Tynwald Biography

Mrs J Edge MHK

Department member

Mrs J Edge MHK

Telephone:+44 1624 651512

Email:Send Email

Mrs Edge is MHK for Onchan having been elected to the House of Keys in the September 2016 General Election. Mrs Edge has responsibility for Public Estates and Housing Division.

Tynwald Biography

Mrs Kate Lord-Brennan MLC

Department member

Mrs Kate Lord-Brennan MLC

Telephone:+44 1624 685517

Email:Send Email

Mrs Kate Lord-Brennan MLC was elected as a Member of the Legislative Council in March 2018 and has delegated responsibility for Highway Services Division.

Tynwald Biography

Jason Moorhouse MHK

Department member

Jason Moorhouse MHK

Telephone:+44 1624 651533

Email:Send Email

Mr Moorhouse is a member of the Department of Infrastructure with delegated responsibility for Transport Services Division. Mr Moorhouse is also a member of the Department of Health and Social Care with responsibility for its corporate services. He was elected to the House of Keys as Member for Arbory, Castletown and Malew in the September 2016 general election.

Tynwald Biography